Przyczyn łupieżu może być naprawdę wiele, a jak już się pojawi, ciężko jest go zwalczyć i wciąż uparcie powraca. Jakie są tego przyczyny? Jak pozbyć się łupieżu raz na zawsze?
Przyczyn powstawania łupieżu może być wiele: sucha skóra głowy, zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, zmiany hormonalne, podrażnienia spowodowane zabiegami fryzjerskimi, egzema, drożdże powodujące podrażnienia, alergia na składniki kosmetyków do włosów. Jak pozbyć się łupieżu i zminimalizować ryzyko jego pojawienia się w przyszłości?
Zmień nawyki żywieniowe
Jeśli chcesz pozbyć się łupieżu lub zminimalizować ryzyko jego pojawienia się, zmień swoje nawyki żywieniowe! Pij dużo wody, ogranicz jedzenie tłustych posiłków, często sięgaj po owoce i warzywa. Zmniejsz w diecie ilość cukru, ponieważ drożdżaki go nie lubią. Jeśli będziesz zdrowo się odżywiać, łupież pozostanie tylko wspomnieniem. Oczywiście, siła tkwi w połączeniu kilku sposobów na zwalczanie łupieżu. Oprócz zdrowej diety, możesz zadbać o siebie, dobierając odpowiednie produkty pielęgnacyjne.
Pozbądź się łupieżu naturalnie
Z łupieżem można walczyć domowymi sposobami, które są równie skuteczne jak produkty przeciwłupieżowe kupione w sklepie. Jak pozbyć się łupieżu naturalnie? Co możemy wykorzystać w tym celu?
- Wcierka z oliwy z oliwek. 5-6 łyżek oliwy z oliwek delikatnie podgrzewamy, a następnie wcieramy w skórę głowy i pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie przeczesujemy włosy, aby pozbyć się łupieżu i zmywamy oliwę szamponem (czynność można powtórzyć, żeby włosy nie były przetłuszczone). Czynność powtarzamy 2 razy w tygodniu.
- Olej kokosowy. Wcieramy we włosy na 20-30 minut, po czym spłukujemy i myjemy głowę szamponem. Czynność powtarzamy raz w tygodniu.
- Wcierka z cytryny. Wystarczy wycisnąć połowę cytryny i wetrzeć jej sok we włosy. Pozostawiamy go na około 15-20 minut, po czym spłukujemy. Czynność powtarzamy 2 razy w tygodniu.
- Wcierka z czosnkiem. Rozgniatamy 2-3 ząbki czosnku i dodajemy je do szklanki ciepłe wody. Mieszamy, wcieramy we włosy i po kilku minutach spłukujemy. Myjemy włosy, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zabieg powtarzamy 2 razy w tygodniu.
- Płukanka z pokrzywy. Wysuszoną pokrzywę zalewamy wrzątkiem i zaparzamy. Kiedy wystygnie, można używać ją jako płukankę do włosów, na umyte włosy. Można stosować po każdym myciu, dodatkowo ma właściwości wzmacniające włosy.
- Jogurt naturalny. Po umyciu włosów, wcieramy go w skórę głowy, po godzinie myjemy włosy szamponem.
- Olejek rycynowy. Wcieramy go we włosy i skórę głowy, owijamy włosy ręcznikiem i zostawiamy na 20 minut. Następnie myjemy włosy, najlepiej dwukrotnie.
- Płukanka z octu. Trzy łyżki octu mieszamy z wodą, uzyskaną mieszanką przepłukujemy włosy po każdym myciu. Ocen ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.
- Płukanka ziołowa. Nagietek rumianek, kora wierzby, skrzyp polny – po 2-3 łyżki każdego wsypujemy do garnka, zalewamy litrem wody i gotujemy przez 5 minut. Uzyskaną miksturą płuczemy włosy po każdym myciu.
Sięgaj po sprawdzone produkty przeciwłupieżowe
Na wielu forach internetowych, grupach tematycznych czy blogach, można przeczytać o polecanych produktach przeciwłupieżowych. Przykładowo, kuracja przeciwłupieżowa HEALIN. To szampony, które mają w składzie pirytionan cynku, substancję aktywną o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Szampony te, przeznaczone są do stosowania w przypadku łupieżu, do każdego rodzaju włosów. Ważne, żeby przed zastosowaniem zapoznać się ze sposobem użycia, zamieszczonym na opakowaniu. Przed użyciem, produkt należy wstrząsnąć, jego niewielką ilość nanosimy na zmoczone włosy, wmasowujemy w skórę głowy, spieniając szampon. Pozostawiamy na kilka minut, po czym szampon dokładnie spłukujemy wodą. Czynność powtarzamy. Najważniejsza jest regularność, produkt stosujemy codziennie, aż do uzyskania efektu kuracji. Jeśli nie zastosujesz się do sposobu użycia, nie będziesz stosował szamponu każdego dnia i będziesz myć głowę w pośpiechu, bez pozostawienia produktu na włosach i bez masażu, możesz być rozczarowana, ponieważ żeby uzyskać efekt, powinnaś pozwolić składnikom aktywnym zadziałać.
Szampon Przeciwłupieżowy HEALING, skład (INCI): Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Zinc Pyrithione, Carbomer, Sodium Chloride, Parfum, Cl 42080, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.
Ziołowy Szampon Przeciwłupieżowy HEALING, skład( INCI): Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Zinc Pyrithione, Propylene Glycol, Alcohol, Betula Alba Bark Extract, Chamomilla Recutita Flower Extract, Urtica Dioica Leaf Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Parfum, CI 42080, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.
Wybierz się do dobrego salonu fryzjerskiego
W salonie fryzjerskim możesz uzyskać poradę dotyczącą pielęgnacji skóry głowy, dobry fryzjer potrafi również rozpoznać łupież i inne problemy skórne. Możesz również skorzystać z profesjonalnego peelingu dla skóry głowy z łupieżem.
Udaj się do specjalisty
Jeśli uważasz, że próbowałaś już naprawdę wszystkiego i nic nie pomaga, warto udać się do dermatologa, który dobierze kurację odpowiednią dla Ciebie i podpowie jak raz na zawsze pozbyć się łupieżu. W ostateczności, lekarz może zaproponować leki przeciwgrzybicze.
Warto wiedzieć
- Stres może powodować łupież. Ciężko doradzić komuś, żeby się nie stresował, ale dobrze żebyś miała świadomość, że ten czynnik również ma wpływ na pojawienie się łupieżu.
- Podczas mycia włosów nie używaj gorącej wody, tylko letniej, ponieważ gorąca powoduje wytwarzanie się sebum, a to pożywka dla drożdży i mikroustrojów.
Masz swoje sposoby na walkę z łupieżem? Podziel się nimi w komentarzu!
Zobacz również:
- Trychoxin – kuracja przeciw wypadaniu włosów
- Love Beauty and Planet – nowość na rynku!
- Skład kosmetyków – co się pod nim kryje?
- Kosmetyki naturalne Gaja
- Mój pierwszy krem Vichy! Sprawdziłam, czy naprawdę jest taki dobry i wart swojej ceny.