Leczenie inhalacyjne to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia chorób dróg oddechowych. Jaki inhalator wybrać i kiedy można z niego korzystać? W jaki sposób regulować wielkość cząsteczek? Na jakie choroby pomaga?
Na wszystkie powyższe pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć, a za przykład posłuży mi Inhalator Diagnostic Econstellation Plus. Urządzenie jest przeznaczone do stosowania razem z lekami, dla pacjentów, którzy cierpią na choroby układu oddechowego. Inhalatory powinny być stosowane przez osoby, którym lekarz przepisał ten rodzaj leczenia w związku z problemami z oddychaniem. Przed użyciem konieczne jest zapoznanie się z instrukcją, żeby właściwie go używać i wiedzieć za co odpowiadają poszczególne elementy zestawu. Na początek kilka słów na temat Inhalatora Inhalator Diagnostic Econstellation Plus:
- superwydajny kompresor tłokowy
- przeznaczony do pracy ciągłej
- wyposażony w innowacyjny nebulizator z regulacją wielkości cząsteczek i możliwością pracy w przechyle
- specjalna, odporna na uderzenia konstrukcja
- olejoodporny, zastosowane tworzywo jest odporne na substancje oleiste
- bogate wyposażenie: maseczka dziecięca i dla dorosłych,
widelce nosowe duży i mały, ustnik, filtr powietrza - idealny do zwalczania przeziębień, kataru, uciążliwego kaszlu, alergii, zapalenia oskrzeli, oskrzelików, zapalenia płuc
- w zestawie: maseczka dla dzieci i dla dorosłych, ustnik, widelce nosowe dla dzieci i dorosłych, filtr
- GWARANCJA – 5 lat
Co znajdziemy w zestawie?
Przewód, ustnik, końcówka nosowa, maska dla dzieci, maska dla dorosłych, filtr powietrza, zatyczka, selektor cząsteczek, kształtka aerodynamiczna, pojemnik na lek.
Kiedy i jak prawidłowo korzystać z inhalatora?
Urządzenie jest złożone z nebulizatora połączonego ze sprężarką wykorzystującą przepływ powietrza do nebulizacji leku w bardzo drobnych cząsteczkach, pobieranych przez pacjenta w trakcie korzystania, za pomocą odpowiednich akcesoriów. Nebulizator umożliwia regulowanie wielkości cząsteczek. Wystarczy włożyć do niego odpowiedni selektor cząsteczek i właściwą kształtkę aerodynamiczną. Dzięki temu możesz inhalować wybrane partie dróg oddechowych.
- Terapia górnych dróg oddechowych – główne wskazania: zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie krtani, alergie (używamy niebieskiej kształtki aerodynamicznej bez użycia selektora cząsteczek).
- Terapia środkowych partii dróg oddechowych – główne wskazania: zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, alergie (używamy niebieskiego selektora cząsteczek i niebieskiej kształtki aerodynamicznej).
- Terapia dolnych dróg oddechowych – główne wskazania: zapalenie oskrzelików, zapalenie płuc, alergie (używamy białego selektora cząsteczek i białej kształtki aerodynamicznej).
Jak widać, taki sprzęt medyczny jak inhalator, warto mieć w swoim domu, ze względu na szeroki wachlarz zastosowań. Kiedy dopadnie nas zapalenie gardła czy zatok, możemy szybko reagować, łagodzić stan zapalny i wdrożyć skuteczne leczenie.
UWAGA: Nigdy nie rób nebulizacji z olejków eterycznych. Nebulizator rozbija cząsteczki płynu na mniejsze rozmiary niż para, przez co olejki docierają głębiej do płuc – to może powodować nagły skurcz oskrzeli i oskrzelików i nawet uduszenie (w skrajnych przypadkach). Nie zaleca się również stosowania do nebulizacji naparów ziołowych (np. z rumianku). Olejki eteryczne, pyły z ziół i inne składniki zawarte w takich naparach nie powinny docierać zbyt głęboko do płuc. Właśnie dlatego naparów ziołowych i olejków eterycznych warto używać do inhalacji parowej, a do nebulizacji wyłączne płynów, na których jest jasna informacja, że mogą być stosowane do nebulizacji.
Sprawdź również: Kto korzysta w glukometru i w jakim celu?