Niezastąpiony sprzymierzeniec promiennej i zdrowej cery, wyjątkowo skuteczny podczas walki z niedoskonałościami, bliznami i pierwszymi zmarszczkami.
Dobroczynne właściwości peelingu są bardzo dobrze znane i cenione na całym świecie za szereg korzyści takich jak rozjaśnianie przebarwień, wyrównanie kolorytu, czy odświeżenie poszarzałej, zanieczyszczonej cery.
Istota peelingów – czym są i jak działają
Peeling jest procesem polegającym na mechanicznym lub enzymatycznym złuszczeniu i pozbyciu się zrogowaciałego, nagromadzonego na powierzchni młodej skóry naskórka. Dzięki niemu możliwe jest dogłębne oczyszczenie porów, a sama skóra staje się wygładzona i delikatniejsza w dotyku. Systematyczne pozbywanie się martwej powierzchni skóry sprawi również, że będzie ona znacznie lepiej przyswajać wszystkie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, jakimi ją poddajesz. Inaczej mówiąc, peeling jest czymś, co Twoja skóra pokocha i nie będzie mogła bez niego żyć!
Do zadań stawianych przed peelingami należy nie tylko złuszczenie i usunięcie martwego naskórka, ale również rewitalizacja skóry, która jest podstawą pielęgnacji każdego typu cery.
Peelingu unikaj, jeśli…
Mimo iż peeling jest zabiegiem przynoszącym wiele dobrego dla naszej skóry, są sytuacje, w których powinniśmy go ograniczyć, a czasem nawet całkowicie przerwać jego wykonywanie. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a źle lub za często wykonywany zabieg może przynieść zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. Peelingów nie powinniśmy pod żadnym pozorem wykonywać w sytuacjach, w których:
- Występuje reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników.
- Zmagamy się z trądzikiem różowatym.
- Mamy na twarzy ranki lub zadrapania.
- Mamy opryszczkę.
- Występują stany zapalne skóry.
Peelingów, zwłaszcza tych chemicznych, nie poleca się również, jeśli w najbliższym czasie planujemy długotrwałą ekspozycję na słońce. Pamiętajmy, że pod warstwą martwego naskórka, skóra jest znacznie delikatniejsza i bardziej narażona na urazy.
Rodzaje peelingów – sprawdź co najskuteczniej odmłodzi Twoją skórę!
Niestety, uniwersalny peeling nie istnieje. Kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów, jest po prostu znajomość potrzeb swojej skóry. Jak tego dokonać? Praktyka, obserwacja i metoda prób i błędów. To Twoja skóra najlepiej wie, czego jej potrzeba. Ty musisz jedynie zatroszczyć się o to, by jej to dostarczyć.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów peelingów, o odmiennych właściwościach i zastosowaniach. Warto znać ich podstawowy podział, by wiedzieć, co w danym dniu będzie dla naszej skóry najlepsze.
Peeling mechaniczny
To jeden z najsilniej oddziałujących na naszą skórę peelingów. Usunięcie martwej części naskórka odbywa się za pomocą substancji ścierających takich jak kawa, sól, cukier, czy korund. Wyróżnić możemy kilka rodzajów peelingów mechanicznych.
- Gruboziarnisty – dogłębnie oczyszcza, więc polecany jest do cery mocno zanieczyszczonej, tłustej i łojotokowej. Jest to opcja zdecydowanie za mocna dla cery suchej i wrażliwej, dlatego takie osoby powinny się trzymać od niego z daleka.
- Drobnoziarnisty – polecany do delikatniejszej i wrażliwszej skóry. Jest zdecydowanie mniej inwazyjny od poprzednika, ale również delikatniejszy w działaniu, przez co dla cery problematycznej może okazać się zbyt łagodny.
- Peeling cukrowy – ten rodzaj peelingu, ze względu na duże i nieregularne kształty drobinek, jest polecany głównie do ciała.
Peelingi mechaniczne zdecydowanie nie są polecane w przypadku cery trądzikowej. Mechaniczna ingerencja w zmiany ropne może spowodować jeszcze większe rozprzestrzenienie się bakterii i wysyp trądziku na pozostałe partie zdrowej skóry.
Peeling enzymatyczny
Stanowi jeden z najdelikatniejszych rodzajów peelingu. Peeling enzymatyczny jest szczególnie polecany dla cery suchej i wrażliwej, a nawet naczynkowej! Złuszczanie za jego pomocą oparte jest na dobroczynnych właściwościach enzymów roślinnych pozyskiwanych głównie z papai i ananasów. Mimo iż jest to peeling odpowiedni do każdego typu cery, w przypadku zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych może okazać się niewystarczający.
Peeling chemiczny
Oparty na działaniu związków o różnym stężeniu takich jak kwas mlekowy, glikolowy czy kwasy owocowe. Tego typu peelingi polecane są do każdego typu cery, ale prawdziwej rewolucji dokonają zwłaszcza przy skórze dojrzałej, potrzebującej napięcia i wzmocnienia.
Peeling kawitacyjny
Polega na rozbijaniu martwego naskórka za pomocą ultradźwięków, po zetknięciu z nimi dochodzi do powstawania drobnych pęcherzyków i ich rozpadu. Ze względu na swoje działanie jest metodą szczególnie polecaną w przypadku występowania trądziku i głębokich zanieczyszczeń skóry. Choć tak naprawdę peeling kawitacyjny może być z powodzeniem wykorzystywany przy każdym typie cery.
Peeling typu peel-of
Znane również pod nazwą maseczki peel off. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich rodzajów charakteryzuje się konsystencję gęstej pasty, zastygającej na skórze. Sam peeling polega na delikatnym usunięciu warstwy wyschniętego kosmetyku, który ściąga martwy naskórek i zanieczyszczenia (nawet te głębokie) oraz wspaniale odblokowuje pory.
W teorii jest to zabieg niezwykle delikatny i może być stosowany przy każdym rodzaju cery, nawet wrażliwej i naczynkowej, warto jednak przed zakupem i użyciem zapoznać się z opiniami i składem, gdyż niektóre wersje tego peelingu przywierają do skóry bardzo mocno, a ich usunięcie bywa nieprzyjemne, a nawet bolesne.
Naczynkowa, problematyczna, czy dojrzała? Bez względu na rodzaj cery możesz pozwolić sobie na dobroczynne właściwości peelingowania skóry, nawet nie wychodząc z domu! Pamiętaj, że systematyczne oczyszczanie jej z martwych komórek to sprawdzona metoda na młodą, promienną i zdrową cerę, o której marzysz.
Autorką artykułu jest Marysia – miłośniczka naturalnych kosmetyków i redaktorka internetowego magazynu NMAG